Hashtag: '„Монделез“'
Свет

САД: „Монделез“ ги надмина очекувањата во првата четвртина

07 мај 2024
Компанијата објави пораст од 1,4% на нето-приходот на 9,29 милијарди долари во првиот квартал, надминувајќи ги очекувањата на...
Свет

„Монделез“ ја затвори фабриката за пекарски производи

18 мај 2023
„Монделез“ објави дека ја затвора својата фабрика што произведуваше пекарски производи под брендот Enjoy Life Foods (EFL) во Индијана, САД
Свет

„Монделез“ оствари пораст од 18,1 отсто

15 мај 2023
Остануваме фокусирани на забрзување и зголемување на порастот преку значајни инвестиции во нашите брендови и таленти
Свет

„Монделез“ лансира нов асортиман чоколадо

20 фев 2023
„Монделез“ ја лансира првата понуда на чоколадото Cadbury, без многу масти и шеќер
Свет

„Монделез“ разви технологија која ќе ги намали шеќерот и масти во чоколадите за 75 отсто

13 дек 2022
Истражувачите и научниците на „Монделез“ развија нова технологија која ќе ги земени полнењата како карамела, лешник, мед и сл. со...
Регион

„Монделез“ се интегрира со „Чипита глобал“

06 јул 2022
„Монделез интернационал“ и формално се интегрира со компанијата „Чипита глобал“, лидер во категоријата грицки од тесто во централна...
Свет

„Монделез“ планира повторно да ја отвори фабриката во Киев

27 јун 2022
„Монделез“ планира повторно да ја отвори фабриката за чипс на периферијата на Киев, која беше затворена по рускиот напад врз Украина
Свет

Toblerone нема да се произведува само во Швајцарија

24 јун 2022
Како причина го наведува силниот пораст и потребата за зголемување на капацитетите
Свет

„Монделез“ го купува „Клифбар“

23 јун 2022
Се очекува трансакцијата да се затвори во третиот квартал од годинава
Регион

„Монделез“ напредува кон остварување на целите

01 јун 2022
​Компанијата „Монделез“ го објави својот извештај за 2021 година во кој покажа напредок кон остварување на краткорочните и долгорочни...
Свет

„Монделез“ трпи удари поради проблеми со снабдувањето

31 јан 2022
Цената на акциите на компанијата падна за околу 2 отсто по крајот на трговскиот ден во петокот
Актуелно

„Монделез“ го финализира договорот за аквизиција на „Чипита“

10 јан 2022
Ќе биде формиран привремен менаџерски тим за управување со операциите на „Чипита“
Вчитува уште новости...