Свет

„Мигрос“ ги зголемува платите на вработените

29 сеп 2023
„Мигрос“ и неговите партнери се согласија да ги зголемат платите на вработените до 2,5 отсто во 2024 година...

„Тајсон фудс“ ја менува деловната структура

29 сеп 2023
Компанијата објави дека ќе ја спои својата деловна единица „подготвена храна“ со цел комбинираните единици да продолжат да се...

„Хајнекен“ инвестира 430 милиони евра во нова пиварница

29 сеп 2023
Пивскиот гигант „Хајнекен“ планира да инвестира 430 милиони евра во отворање на нова пиварница во Јукатан, полуостров на југоистокот на...

„Жеронимо Мартинс“ ја проширува мрежата продавници во Колумбија

28 сеп 2023
Трговската компанија „Жеронимо Мартинс“ го претстави планот за проширување на синџирот супермаркети „Ара“ во Колумбија на 1.300...

Германија: Потрошувачите сакаат да знаат кога им се нуди помалку во истото пакување

28 сеп 2023
Повеќето од потрошувачите во Германија сакаат кога има предупредувачки ознаки на пакувањата, во кои е сменета количината.

Мистериозниот вкус на црната Fanta

28 сеп 2023
По повод Ноќта на вештерките (31 октомври), „Кока-Кола“ претстави Fanta со црна боја на северноамериканскиот пазар...

ЕУ: Се укинува забраната за увоз на жито од Украина

27 сеп 2023
Европската Унија ја укина делумната забрана за увоз на жито од Украина, барајќи наместо тоа Киев доброволно да го спречи скокот на...

„Алди“ инвестира 1,4 милијарди фунти во проширување

26 сеп 2023
„Алди“ ќе инвестира 1,4 милијарди фунти во следните две години за да го прошири својот бизнис низ Велика Британија.

„Амазон“ инвестира 4 милијарди долари во стартап за вештачка интелигенција

26 сеп 2023
Американскиот е-гигант „Амазон“ соопшти дека ќе инвестира 4 милијарди долари во стартапот „Антропик“ (Anthropic), компанија што развива...

ЕК ги ревидира правилата за малопродажни сојузи

25 сеп 2023
Новите „Хоризонтални насоки“ (Horizontal Guidelines), односно правила на ЕУ за заедничка набавка во малопродажбата, стапија во сила на 1 јули...

Владите интервенираат во борбата со високите цени

25 сеп 2023
Низ цела Европа потрошувачите продолжуваат да се соочуваат со инфлацијата и со високите цени на прехранбените производи, што резултира...

„Лидл“ се враќа на едноставниот концепт

25 сеп 2023
Хард-дисконтерот „Лидл“ воведува нов концепт на продавница во Германија и во Белгија...
Вчитува уште новости...