Регион

„Шпар“ ја проширува соработката со хрватските земјоделски производители

09 апр 2020
Досега „Шпар“ – Хрватска оствари соработка со нови 60 земјоделски производители, кои повеќе не можат да ги продаваат своите производи...

„Вино Жупа“ произведува алкохол за клиничките центри

08 апр 2020
Компанијата „Вино Жупа“ од Александровац неодамна почна да произведува медицински алкохол и дезинфекциски средства за здравствените...

Словенија: По „мега“ законот, нова тура мерки за економијата

06 апр 2020
Словенечкото собрание минатата недела веќе изгласа Закон за финансиска помош „тежок” три милијарди евра

Во Чачак функционира онлајн-пазар

06 апр 2020
Додека во Србија се затворени сите пазари поради вирусот корона, во Чачак беше отворен првиот онлајн-пазар, кој за три дена доби 4.225...

„Нектар“ привремено го измени логото

05 апр 2020
Логото на компанијата „Нектар“ е привремено изменето, за да се укаже на важноста за изолација и социјална дистанца...

Повторно е отворен „Кауфланд“ во Славонски Брод

05 апр 2020
Трговскиот синџир „Кауфланд“ привремено ја затвори продавницата во Славонски Брод, откако еден од вработените беше позитивен на...

„Метро“ ќе им исплати награда на работниците

02 апр 2020
На сите вработени „Метро кеш & кери“ – Хрватска ќе им исплати награда во износ од по 1.000 куни (по околу 130 евра).

„Франк“ со донации на кафе и чај

02 апр 2020
На многубројни институции „Франк“ им обезбеди донации во кафе и чај, како и апарати за самопослужување со кафе и чај во вредност од...

„Имлек“ не ги намалува откупните цени

01 апр 2020
„Имлек“ соопшти дека во период на новонастанатата ситуација во земјата нема да ги намалува откупните цени на млекото од своите...

„Хенкел“ ја затвора фабриката во Крушевац на две недели

01 апр 2020
„Хенкел“ – Србија одлучи да ја затвори фабриката во Крушевац на две недели, за да ги заштити здравјето и безбедноста на вработените...

Вучиќ ќе го примени: Што значи концептот„пари од хелихоптер“?

01 апр 2020
Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, оваа мерка ја најави како една од можните во економскиот пакет што треба да им помогне на...

Во „Лидл“ зголемен лимитот за бесконтактно плаќање

31 мар 2020
Во согласност со препораките на Хрватската народна банка, во „Лидл“ од денес е можно бесконтактно плаќање до 250 куна (околу 2.000 денари),...
прикажани (од 1 до 12) од вкупно: 2315 | следни