Македонија

НБРСМ: Пораст на зелените кредити

09 Jul 2024
Според податоците на Народната банка, на крајот од првото тримесечје од 2024 година, состојбата на зелените кредити во билансите на...

Стопанска комора организираше бизнис дружење со членките

05 Jul 2024
Во комплексот „Белви“ во Скопје се собраа претставници на повеќе од 50 најголеми, најуспешни и најлојални членки на Комората, дел од...

„Дим маркет“ на две нови локации

04 Jul 2024
Од компанијата најавуваат дека планираат до август да отворат нови маркети во Скопје.

Реотворена е дрогеријата dm дрогерие маркт во ТЦ „Веро Центар“

03 Jul 2024
Дрогеријата во ТЦ „Веро Центар“ која се отвори во 2013 година, по единаесетгодишно работење, на средината на месец мај беше затворена...

Дигитализацијата е клучна за конкурентноста и развојот на компаниите

03 Jul 2024
Економскиот развој и конкурентноста на македонските компании во голема мера зависат од тоа колку ќе ја применат дигитализацијата во...

„Бимилк“ со поддршка за Балканското првенство во џудо

03 Jul 2024
Над 400 талентирани млади спортисти од 11 земји се натпреваруваа на ова првенство што се одржа во Битола, кое беше поддржано од „Бимилк“

„Кожувчанка“ донираше Изворска вода на армискиот полигон „Криволак“

02 Jul 2024
„Кожувчанка“ од Кавадарци донираше 10.000 литри Изворска вода на армискиот полигон Криволак.

„Виталиа“ во Њујорк со своите производи на глобална сцена на „Самер фенси фуд шоу“

28 Jun 2024
Со фокус на иновации и континуирани вложувања во заедницата, оваа општествено одговорна компанија го носи македонскиот производ на...

Во „Дајмонд мол“ ќе се одржи Фестивал на домашно пиво

27 Jun 2024
На фестивалот своите пивски производи ќе ги претстават „Пиво Лабс“, „БАК“, „Курај биер“, „Белеза“ и „Сакампиво.мк“, а покрај...

Во организација на dm дрогерие маркт во Скопје и Охрид се одржаа бесплатни дерматолошки прегледи

25 Jun 2024
Оваа кампања е само еден од многуте чекори што dm ги презема за да го поддржи здравјето на граѓаните и активно да придонесе за нивниот...

ВВ „Тиквеш“ промовираше автоматска линија за полнење вино - инвестиција вредна 4,2 милиони евра

24 Jun 2024
Во винарницата во Кавадарци свечено беше пуштена во работа комплетно нова дигитализирана автоматска линија за полнење на вино во...

Синдикалната минимална кошница за јуни 60.325 денари

20 Jun 2024
Вредноста на синдикалната минимална кошница (СМК) за јуни изнесува 60.325 денари и е зголемена за 235 денари споредено со синдикалната...
Вчитува уште новости...