Видео вести

(ВИДЕО) Бојан Радун: Сопственик vs менаџер во семејна компанија

09 дек 2022

Бојан Радун, главен извршен директор на „Имлек“ и косопственик на „Нектар“ во видеоинтервјуто за InStore ни открива кои се предизвиците при професионалното и менаџирањето како сопственик на компанијата.

Кога сте сопственик и менаџер улогата е покомплексна, бидејќи одлуките што ги носи сопственикот и менаџерот се различни. Од друга страна, кога сте менаџер и кога сопственикот на компанијата знае што сака, кога заедно со менаџерот ја утврдуваат стратегијата и не ја менува, тогаш на менаџерот му е јасна територијата на дејствување и носење одлуки. Секако, и улогата на професионалниот менаџер не е лесна, но еден значаен дел од тоа со што сопственикот се занимава, тој не го прави тоа, објасни Радун.

Погледнете:@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...