Hashtag: 'вино '
Македонија

Поднесени првите барања од мали винарници за регистрација

30 јун 2020
Се намалија давачките за упис во Регистарот на производители на вино за физички лица и мали винарски визби
Регион

Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

29 мај 2020
Кризата предизвикана од коронавирусот силно го погоди секторот лозарство, поради што Хрватската стопанска комора му предложи на...
Свет

Холивудски актери претставија карантинско вино

22 апр 2020
Приходот од продажбата оди во добротворни цели
Македонија

Денеска ќе се закројуваат лозите во тиквешко

14 фев 2020
По традиционалната церемонија на закројување, планирана е заедничка прошетка и посета на изложбените штандови во центарот на Кавадарци
Македонија

Два златни и еден сребрен медал за ексклузивните вина на „Château de Gourdon“

10 фев 2020
Белото „Terrasse au Soleil 2018“ и црвеното „Vase de Pierre 2018“ освоија златни, додека црвеното „Jolie Balade 2018“ се закити со сребрен медал
Македонија

Двоен златен медал за новото премиум вино на „Tikveš Châteaux & Domainеs“ во Кина

23 јан 2020
Премиум виното „Terrasse a L’Ombre 2018“ е произведено во винарницата „Château de Gourdon“, сместена во јужниот дел од долината на реката Рона во...
Свет

Виното на „Лидл“ со одлични оцени

05 дек 2019
Пенливото вино што се продава во „Лидл“ – Comte de Senneval Brut е оценето со 77% и е меѓу најдобро оценетите вина
Македонија

Се олеснуваат условите за производство на вино во малите винарии

08 ное 2019
Казните и глобите за прекршоците значително се намалуваат и истите се применуваат пропорционално во зависност од големината на...
Македонија

Македонски вина промовирани во Швајцарија

06 ное 2019
Промоцијата што се одржа вчера во Цирих, е дел од редицата промотивни настани за градење препознатливост на македонските вина на...
Свет

За 10 отсто е намалено светското производство на вино

01 ное 2019
Во Европската унија, обемот се намали за 15 отсто во однос на минатата година
Instory

Винарница Кувин: Префинетост на семејното вино

24 окт 2019
Во потрага по делче од приказната за македонските вина, стигнавме до семејството Стевковски во скопската населба Ѓорче Петров, кое веќе...
Свет

Светското производство на вино руши рекорди

23 јул 2019
Шпанија, Италија и Франција и натаму остануваат најголеми извозници
Вчитува уште новости...