Hashtag: 'вирус корона'
Анализи

Еуромонитор: Иднината на човековата исхрана и на индустријата

12 јан 2022
Популарноста на функционалната храна и загриженоста на потрошувачите за сопственото здравје драстично се зголемија...
Свет

„Волмарт“ го крати платеното отсуство за позитивните од ковид-19

12 јан 2022
Работниците на „Волмарт“ кои мора да се изолираат или биле позитивни на ковид-19 ќе добијат една недела платено отсуство наместо две...
Свет

Месната индустрија бара работна сила меѓу затворениците

02 сеп 2021
Кланици, месарници и преработувачи на месо во Велика Британија се обидуваат да го решат проблемот со недостиг на работна сила...
Македонија

Реакција од трговските центри и од трговците за новите мерки

26 авг 2021
Трговските центри и трговците бараат да се укинат рестрикциите за невакцинираната популација во најкраток можен рок...
Анализи

Еуромонитор: Кој тип потрошувач недостига годинава и зошто?

25 авг 2021
Истражувањето продолжува да се фокусира на промената на однесувањето на потрошувачите и вклучува нови прашања за промената на...
Свет

Кина очекува следната година да биде комплицирана за трговијата

24 авг 2021
Трговијата на Кина со светот во 2022 година може да се соочи со „покомплицирана ситуација“ во споредба со силното закрепнување...
Анализи

Еуромонитор: Влијанието на ковид-19 врз малопродажбата

12 авг 2021
Ѕвезди на 2020 година дефинитивно беа онлајн и трговијата преку мобилните телефони, кои беа единствените малопродажни канали што...
Македонија

„Кожувчанка“ донира за вакциналниот пункт во Кавадарци

14 мај 2021
Компанијата „Кожувчанка“ донира 100.000 шишиња вода Изворска и 22.000 лименки безалкохолен пијалак Sinetta за потребите на пунктот за...
Македонија

Утре ќе нема полициски час, од задутре ќе почува од полноќ

11 мај 2021
Владата на РСМ на денешната седница одлучи од 13 мај (четврток) полицискиот час во земјава да трае од полноќ до 4 часот наутро...
Анализи

Керни: Како да се задржат женските таленти?

07 мај 2021
Компаниите ќе ги загубат женските таленти ако не се справат со дополнителните предизвици што ги носи работата од дома...
Регион

Србија ги отвора трговските центри во понеделник

09 апр 2021
На денешната седница на Кризниот штаб донесена е одлука за отворање на трговските центри, но и за враќање на учениците во училиштата...
Регион

„Атлантик група“ со високо ниво на стабилност во 2020 година

25 фев 2021
„Атлантик група“ оствари пораст на профитабилноста (со исклучок на еднократните ставки) со споредливи приходи на минатогодишно ниво и...
Вчитува уште новости...