Регион

„Виолета“ го намали извозот за да го покрие домашниот пазар

18 мар 2020

Компанијата „Виолета“ од Босна и Херцеговина го намали извозот за да ги покрие потребите на домашниот пазар, а од компанијата порачаа дека цените на нивните производи остануваат исти. 

Имавме барања од други пазари, од купувачи, да го откупат целото производство, или да ни дадат повисока цена, меѓутоа ние тоа не го разгледуваме туку на еден коректен начин работиме со трговците со кои и навикнавме да работиме, изјави Петар Ќорлука, претседател на Управата на „Виолета“. 

Вкупно во погоните на „Виолета“ се произведуваат по 1.200 палети тоалетна хартија дневно. 

„Виолета“ има свое производство во БиХ и во Хрватска, и компанијата порача дека двата пазари ќе бидат покриени, исто како и пазарот на Црна Гора, каде „Виолета“ е еден од главните снабдувачи. 

Од компанијата нагласија дека актуелната ситуација ја покажува важноста на домашното производство, и дека хигиенски производи ќе има доволно. 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Ледиќ: „Краш“ ќе освојува нови пазари

19 мај 2020

5 милиони евра инвестиции во фабриката Argeta во Изола

19 мај 2020

Одговорно управување со пластиката во „Лидл“ – Србија

19 мај 2020

Во јули во Белград ќе се одржи најголемиот балкански вински натпревар

19 мај 2020

„Певекс“ се залага за бесплатна недела

19 мај 2020

„Бинго“ - најголем работодавец во БиХ

19 мај 2020
Вчитува уште новости...