Hashtag: 'закони'
Македонија

По 15 денари ќе се наплаќаат пластичните кеси од 1 декември

16 сеп 2021
Исто така, од 1 декември 2021 година ќе се забрани за користење пластичното пакување за еднократна употреба во угостителските објекти што...
Македонија

Олеснети критериумите за финансиска поддршка за производствените компании

19 јул 2021
Со измените на овој Закон ќе се олеснат условите за 245 компании кои имаат активни договори, а особено за потенцијално новите компании
Македонија

Стопанска комора: Некои работни позиции мора да функционираат и во недела

16 јул 2021
Беше донесен заклучок што е можно попрецизно да се определат сите помошни и придружни дејности
Македонија

Стопанска комора: Законот за недела неработен ден ќе предизвика отпуштања

21 јун 2021
Комората апелира Собранието да го преиспита ваквото решение и воедно бара, со Законот за работни односи да нема ограничувања, туку да се...
Свет

ЕУ подготвува промени во означувањето на храната

23 апр 2021
Европската Унија подготвува прописи со кои на производителите на прехранбени производи на растителни основа ќе им се забрани...
Македонија

Недела – неработен ден, ама од 1 јануари 2022

26 мар 2021
Министерката за труд и социјална политика вели дека произлегле и други размислувања за кои се дебатира отворено
Македонија

ССМ: При крај сме со договорот за недела како неработен ден

26 фев 2021
Останува уште технички службите да го финализираат предлог текстот на Законот
Актуелно

Неработна недела - кој добива, а кој губи?

16 дек 2020
Според првичниот предлог, извесно е дека само трговијата на големо нема да работи во последниот ден од седмицата
Македонија

КСС: Недела да биде ден за одмор, а оние кои ќе работат да земаат за 50% поголема дневница

01 дек 2020
Од КСС се повикуваат на членот 117 став 5 од Законот за работни односи кој одредува дека прекувремената работа може да трае најмногу осум...
Свет

Шкотска стана првата земја со целосно бесплатни менструални производи

25 ное 2020
Eдна од секои пет жени во земјата доживеале менструална сиромаштија, што има огромно влијание врз нивната лична хигиена, здравје и...
Македонија

Економско-социјалниот совет позитивно го оцени предлогот недела да биде неработен ден

16 ное 2020
Разговорите продолжуваат и во следните денови
Регион

Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

28 мај 2020
Вчера словенечкиот парламент на првото читање го прифати предлог-законот за забрана за работа на продавниците во недела, кој беше...
Вчитува уште новости...