Регион

Хрватската влада бара од трговците да ги вратат цените на нивото од ланскиот декември

13 сеп 2023

Министерството за економија и одржлив развој на Хрватска ќе побара од големите трговци да ги вратат поголемиот дел од цените за некои од 360 прехранбени производи од основната кошница пронајдени во апликацијата Price Movement на нивоата што беа на 31 декември минатата година.

Претставници на десетте најголеми трговци на мало во Хрватска, од „Конзум“ до „Лидл“, „Кауфланд“, „Шпар“ и „Томи“ беа поканети на состанок во Министерството. Соговорниците блиски до Владата не кажаа што ќе се случи доколку трговците не се согласат на ова нивно барање, но велат дека ги имаат на располагање сите инструменти, пишува „Јутарњи лист“.

Тие инструменти може да бидат проширувањето на листата на замрзнати производи, на која сега има осум намирници, но, според соговорниците на весникот, може да биде и замрзнувањето на цените на 100-те најпродавани производи, како и враќањето на цените на претходен датум од минатата година.

Разговорите со трговците ќе се одвиваат поединечно, пишува „Јутарњи лист“, а вицепремиерот Олег Бутковиќ изјави дека во некои прелиминарни разговори еден од десетте големи трговци веќе изразил подготвеност да ги врати цените на нивото од 31 декември минатата година.


 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...