Македонија

Граѓаните во маркети најмногу ги „трошат“ домашните платежни картички

07 авг 2020

Граѓаните кои добија домашна платежна картичка најмногу пазареле во маркетите (89 отсто).

Следни се рестораните, па продавниците за облека и обувки, па аптеките.

Министерката за финасии, Нина Ангеловска, соопшти дека околу 305 илјади граѓани користат домашна картичка. Заклучно со 1 август доделени се картички во вредност од 26,7 милиони евра. Корисниците на картичките до тој датум потрошиле околу 23 милиони евра.

Со картичките се реализирани  повеќе од 1,7 милиони транскации.

Граѓаните кои се корисници на ваков тип на картичка, а кои ја немаат подигнато може тоа да го сторат до 15 август.

Домашните платежни картиќки се дел од третиот сет економски мерки за спречување со последиците од кризата предизвиката од ковид-19 врз економијата. Ваква картичка добија граѓанисо ниски примања, ученици и студенти и здравствени работници кои се ангажирани во справување со коронавирусот.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаЧетвртиот пакет антикризни мерки ќе биде објавен во недела

21 сеп 2020

Македонија во следната година очекува раст на БДП од 4,8 отсто

21 сеп 2020

Секој може да биде газда за 1 евро

21 сеп 2020

Уште пет години продолжена дозволата на „Пакомак“ за колективно постапување со отпад

21 сеп 2020

Министерот за земјоделство: Ќе се откупи целото грозје до последно зрно

21 сеп 2020

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

21 сеп 2020
Вчитува уште новости...