Hashtag: 'Кина'
Свет

Виртуелен самит на „Алибаба“ од 19 до 21 јануари

12 јан 2021
Стопанската комора на Србија веќе ги повика српските компании да ја искористат можноста своите производи и брендови да ги претстават...
Свет

Кинески компании бараат извозниците да ги дезинфицираат пратките со месо

31 дек 2020
Кинеските увозници и преработувачи на месо ги повикаа извозниците од земјите во кои не е ставена под контрола пандемијата со Ковид-19,...
Свет

Формиран најголемиот трговски сојуз во светот

16 ное 2020
Договорот сега може дополнително да го зајакне влијанието на Кина во Азија, давајќи и подобра позиција да ги обликува трговските...
Свет

„Алибаба“ оствари рекордни приходи на Денот на самци

16 ное 2020
Денот на самци е традиционален 24-часовен трговски настан во Кина
Свет

Кинеската економија се извлече од ковид-кризата

19 окт 2020
Според Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), кинеската економија ќе биде единствената во групата големи економии што забележа позитивна...
Свет

Кина апелира до увозниците да избегнуваат замрзната храна

28 сеп 2020
Кинеските власти овој месец го прекинаа увозот на замрзната морска храна од Бразил, Индонезија и Русија
Свет

Кина стана главен трговски партнер на ЕУ

21 сеп 2020
Во текот на првите седум месеци од 2020 година, имаше пад на трговската активност поради пандемијата
Свет

„Алибаба“ отвора „паметна“ фабрика во Кина

18 сеп 2020
Кинескиот интернет-гигант „Алибаба“ претстави пилот-проект на „паметна“ фабрика во градот Хангџоу, како дел од иницијативата за...
Свет

„Шпар“ ја шири продажната мрежа во Кина

17 авг 2020
Трговецот претходно отвори нови продажни места во разни формати (хипермаркети и супермаркети) во уште три други провинции
Свет

„Горење“ на кинескиот пазар ќе се вика „Гу Луо Ни“

23 јул 2020
Компанијата го прилагоди називот на брендот на изговорот и разбирањето на кинеските потрошувачи, како што е вообичаено во Кина за...
Свет

Кина и во епидемија забележа квартален раст на БДП

16 јул 2020
Потребна е понатамошна државна интервенција за закрепнувањето
Свет

Кина го прекина увозот на живина од „Тајсон фудс“

22 јун 2020
Кина го забрани увозот на живина од американскиот производител „Тајсон фудс“, откако беа откриени случаи на коронавирус во една од...
Вчитува уште новости...