Свет

„Едека“ воведува козметика без микропластика

03 окт 2019

Германската групација „Едека“ ја претстави приватната трговска марка козметика Mikroplastikfrei, која не содржи микропластика.

Козметиката без пластика постепено ќе се воведува во целиот асортиман козметички марки на „Едека“, кој го сочинуваат околу 300 производи.

Засега трговецот нуди околу 140 козметички производи што не содржат микропластика, а подружницата „Нето маркен-дисконт“ нуди околу 120.

Овој малопродажен синџир има намера целосно да ја исфрли микропластиката од асортиманот на неговите приватни трговски марки козметика до 2023 година.

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Лоша година за производителите на пенливи вина

28 мај 2020

„Алибаба“ бара најмалку 100.000 инфлуенсери

28 мај 2020

„Казино“ планира да отвори уште 300 продавници

28 мај 2020

„Алди зид“ тестира нови стакленици

28 мај 2020

„О’кеј“ купи хипермаркет од „Х5 ритеил“

28 мај 2020

Италија: Половина милион без работа поради коронавирусот

28 мај 2020
Вчитува уште новости...