Регион

БиХ: „Бинго“ сака (од „Фортенова“) да го преземе ТП ДК „Сараево“

05 авг 2020

Малопродажниот синџир „Бинго“ сериозно се вклучи во играта за преземање на дистрибутивниот центар „Сараево“. Трговецот ја објави својата намера откако се стекна со 43% од акциите на споменатата компанија.

Во согласност со член 9 од Законот за преземање на акции од „Бинго“, кој поседува 43.0091% од акциите издадени од ТП ДЦ „Сараево“, ве известуваме за обврската да објавите понуда за откуп во согласност со законот, изјави за акционери на берзата во Сараево.

Мнозински сопственик на ТП ДЦ „Сараево“ е групацијата „Фортенова, која поседува 51% од акциите.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаПораст на приходите на „Меркатор“ и покрај пандемијата

09 сеп 2020

„Нестле“ ја продолжи кампањата „ЗдравоРастеме“

09 сеп 2020

Сопственикот на „Виолета“ вложува 10 милиони евра во „Ласта“

09 сеп 2020

ЕК ја одобри концентрацијата на „Фортенова група“ и „Меркатор“

09 сеп 2020

„Хофер“ - Словенија собра 13.000 евра за прочистување на словенечките води

09 сеп 2020

Словенија го загуби „винскиот“ спор против Хрватска

09 сеп 2020
Вчитува уште новости...