Регион

БиХ: Потрошувачката кошничка во април достигна до 3.000 км

15 мај 2024

Според пресметките на Сојузот на самостојните синдикати на Босна и Херцеговина, синдикалната потрошувачка кошничка во април изнесувала 2,930,20 конвертибилни марки.

 Од Сојузот потсетуваат дека просечната исплатена плата во федерацијата во февруари годинава изнесувала 1.315 км, а со одлуката на владата минималната плата изнесува 619 км.

При креирањето на потрошувачката кошница на  , земена е предвид просечната плата исплатена во  а Босна и Херцеговина, како и минималните трошоци за живот на четиричлено семејство составено од двајца возрасни и две деца, од кои едното е  средношколец , а другото е ученик во Основно училиште.

Процентуално потрошувачка кошница се состои од: храна (43,83 проценти), домување и комунални услуги (13,30 проценти), хигиена и здравствена заштита (8,48 проценти), образование и култура (10,58 проценти), облека и обувки (12, 28 проценти), транспорт ( 4,71 отсто) и одржување на домаќинството (6,82 отсто).

Во категоријата храна, користени се цените од три трговски синџири   за 86 артикли. Што се однесува до хигиената и одржувањето на здравјето, трошоците се пресметани за 10 ставки, а за домување и комунални услуги трошоци за шест ставки, соопшти Сојузот.

 

 

Извор: Biznis.ba

Фото: Pexels@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...