Регион

„Симка“ ќе почне со производство до крајот на годината

09 апр 2021
Компанијата „Кенди раш“, која неодамна ја купи фабриката за чоколади „Симка“ во Врање, планира да го почне производството до крајот на годината, а можно е Simka да се произведува и во Шабац во иднина, наместо во Врање, велат од компанијата за „еКапија“ .
 
Одлуката за купување на компанијата „Дуња“, во чии рамки работи и фабриката за чоколада во Врање, се заснова, како што додаваат, на стратешкиот план за подобрување на капацитетот и деловните перформанси на компанијата „Кенди раш“, која произведува кондиторски производи и има свои производствени капацитети во Шабац.
 
Тие додаваат дека компанијата планира да го продолжи производството и да го задржи популарниот бренд Simka, кој е еден од синонимите за чоколадо и кондиторски производи во Србија.
 
Се подготвуваат бизнис-план и физибилити студија, по што ќе се знае дали производството ќе продолжи во фабриката во Врање или евентуално ќе се пресели во Шабац. За време на процесот на рестартирање на производството, кој треба да заврши до крајот на годинава, секој чекор ќе биде внимателно испланиран, со цел што побрзо да се најдат производи под брендот Simka на пазарот на Србија и околните земји, наведуваат од компанијата .
 
Компанијата „Кенди раш“ работи во рамките на групацијата „Рим груп“ која, од пред две години, ја вклучува и хемиската индустрија „Невена“ во Лесковац.


@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Вчитува уште новости...