Македонија

„Фруктал Мак“ со раст на приходите и пад на профитот

07 авг 2020

Производителот на сокови „Фруктал Мак” во првите шест месеци од годинава оствари раст на приходите на годишно ниво за два отсто на 12,5 милиони денари, но во исто време забележа и пад на профитот на 4,9 милиони денари во споредба со заработката од 12,5 милиони денари остварена во првото полугодие минатата година.

Според податоците за деловното работење, домашната продажба бележи раст во првата половина од годината за еден процент на 104,7 милиони денари, а од продажба во странство компанијата заработила 90,6 милиони денари, што исто така претставува зголемување на годишно ниво од еден отсто.

Оперативните трошоци на „Фруктал Мак” во посочениот период пораснале за 13 отсто на 209,5 милиони денари, а материјалните трошоци се зголемиле за 8,7 проценти на годишно ниво на 123,8 милиони долари.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаЧетвртиот пакет антикризни мерки ќе биде објавен во недела

21 сеп 2020

Македонија во следната година очекува раст на БДП од 4,8 отсто

21 сеп 2020

Секој може да биде газда за 1 евро

21 сеп 2020

Уште пет години продолжена дозволата на „Пакомак“ за колективно постапување со отпад

21 сеп 2020

Министерот за земјоделство: Ќе се откупи целото грозје до последно зрно

21 сеп 2020

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

21 сеп 2020
Вчитува уште новости...