Македонија

Kазни за компаниите кои ја злоупотребија државната помош

31 јул 2020

Вицепремиерката за економски прашања, Мила Царовска денеска потврди дека ќе има санкции за компаниите кои добија државна помош, а не им ја дадоа на работниците.

Според Царовска, во моментов се испитуваат правните можности за постапката.

Платите итно треба итно да се исплатат на работниците, треба да се покаже одговорност од страна на компаниите. Направен е голем пропуст и секако санкционирање на компаниите ќе се случи. Во моментов, Генералниот секретаријат ги испитува сите правни можности, се покренуваат сите елементи кои се можни, рече  Царовска по посетата на компанијата „Витек“ во ТИРЗ Скопје 1.

Генералниот секретаријат на владата писменио излезе со официјален став околу направениот пропуст на компаниите. На веб страницата на владата беше објавен и списокот со компаниите на кои им е исплатена државна помош за минимална плата поради пандемијата со ковид-19, а тие не ги уплатиле средствата на своите вработени.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаДва нови „Дим маркети“ во Скопје

30 јул 2020

Нов „Рептил“ во Центар

30 јул 2020

Стопанската комора бара извршен директор - се пријавија 35 кандидати

30 јул 2020

Раст на буџетските приходи за првпат од почетокот на кризата

30 јул 2020

Отворен е првиот „Кипер“ во Охрид

30 јул 2020

„Пекабеско“ донираше 7 тони храна

30 јул 2020
Вчитува уште новости...