Македонија

Ротаријанците донираа 1,4 милиони денари како поддршка на јавното здравство

07 апр 2020

Сојузот на Ротари клубовите донира опрема и финансиски средства како поддршка на здравствениот систем во борбата против Ковид-19.

Од Сојузот информираат дека најновата донација се состои од медицинска опрема и материјали, односно: 4 монитори за пациенти, 15 пулсоксиметри, 100 заштитни визири, 1.000 заштитни маски KN95-A за медицинскиот персонал и 200 крпи. Вредноста на оваа опрема и материјали изнесува повеќе од 1,4 милиони денари, кои се собрани како лични донации од членовите на Ротари клубовите. Донираната опрема и материјали се веќе испорачани во здравствените установи.

Вкупната вредност на досега донираната опрема и финансиски средства од 20-те Ротари клубови од земјава за поддршка на здравствените установи, надминува 40 илјади евра.

Борбата против болестите е една од главните области на дејствување на ротаријанците низ целиот свет. Во овие моменти кога нашата земја и целиот свет се соочуваат со огромен предизвик, како што е пандемијата од вирусот корона, неопходно е да ги здружиме сите расположливи сили и да помогнеме таму каде што е најнеопходно, а тоа секако се здравствениот систем, медицинскиот персонал и пациентите. Како индивидуи, но и како Сојуз на ротари клубови ќе направиме сè што е во наша моќ и понатаму да му помагаме на здравствениот систем и на нашата земја, заеднички да излеземе како победници од оваа криза, истакна Никола Петкоски, координатор на Сојузот на Ротари клубови во земјава.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Комората на сметководители обезбеди дигитален пулт за превенција од Ковид-19

21 мај 2020

Денеска се очекува одлуката за угостителите

21 мај 2020

Со маски во маркетите до крајот на 2020 година

21 мај 2020

Фондот за иновации подели 4,2 милиони евра на 69 домашни компании

21 мај 2020

„Виталиа“ инвестира во еколошки производен објект, нови 50 работни места

21 мај 2020

Стопанската комора избра нов Управен одбор

21 мај 2020
Вчитува уште новости...