Македонија

Пчеларите денес донираат мед во медицинските центри

07 апр 2020

Сојузот на пчеларски здруженија на Македонија организира хуманитарна акција за донирање мед на здравствените работници во медицинските центри.

Во изјава за МИА, Менде Трајковски, претседател на Сојузот истакна дека на Денот на здравјето (7 април) донираат во медицинските центри во повеќе македонски градови: Сметаме дека ние, пчеларите, сме едни од најхуманите луѓе, затоа што ги одгледуваме најкорисните животни-инсекти. Но, не застануваме тука. По повод Денот на здравјето, преку локалните пчеларски здруженија во Скопје, Битола, Куманово, Струмица, Прилеп, Охрид, Кочани, Крушево и Македонска Каменица донираме мед, наменет за луѓето што во овој момент се во „првата борбена линија“, односно медицинските лица во клиничките центри, вели тој.

Пчеларите од здружението „Пчела“ од Куманово во денешната акција собраа 120 килограми мед и 30-ина прополиси. Собраните количества веќе се доставени до здравствените установи.

И пчеларот Дарко Зенделов, член на Друштвото на пчеларите во Штип, предаде дел од планираната донација за здравствените работници на Клиничката болница во овој град, пренесува порталот „Сакам да кажам“.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Комората на сметководители обезбеди дигитален пулт за превенција од Ковид-19

21 мај 2020

Денеска се очекува одлуката за угостителите

21 мај 2020

Со маски во маркетите до крајот на 2020 година

21 мај 2020

Фондот за иновации подели 4,2 милиони евра на 69 домашни компании

21 мај 2020

„Виталиа“ инвестира во еколошки производен објект, нови 50 работни места

21 мај 2020

Стопанската комора избра нов Управен одбор

21 мај 2020
Вчитува уште новости...