Македонија

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

23 ное 2020

Деновиве во тек е исплатата на повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје, односно за јули, август и септември.

На сметките на лицата кои скенираат фискални преку апликацијата МојДДВ треба да легнат околу 430 милиони денари од вкупно остварен промет за јули, август и септември од 29,8 милијарди денари. Од нив прометот од македонски производи изнесува 7,8 милијарди денари, а прометот од останати производи 21,9 милијарди денари.

Од платениот ДДВ за македонските производи на граѓаните им се враќа 20, а од странските 10 проценти.

Повратот за ова тримесечје е малку подоцна од вообичаениот термин, затоа што овој месец се враќаше ДДВ и од „Викенд без ДДВ“, кога беа исплатени вкупно 1,1 милион евра.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаУште 24.000 граѓани ќе добијат по 6.000 денари

15 јан 2021

Во февруари УЈП ќе ги исплаќа парите од скенираните сметки

15 јан 2021

Просечната плата во ноември била 27.588 денари

15 јан 2021

ССК со 15 предлог мерки бара дополнителна помош од Владата

15 јан 2021

Компаниите ќе бидат ослободени од царински давачки за една година

15 јан 2021

Во февруари ќе биде објавен петтиот сет антикризни мерки

15 јан 2021
Вчитува уште новости...