Актуелно

Лагард гледа црни прогнози: „Се плашам дека ништо не е готово-подготвувајте се за втор бран“

26 јун 2020

Еврозоната „веројатно го помина“ најлошиот дел од економската криза предизвикана од пандемијата со корона вирусот, изјави денеска претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард повикувајќи ги притоа властите да се подготват за втор бран.

Веројатно ја поминавме најниската точка, и тоа го кажувам со доза на страв бидејќи би можело да дојде до сериозен втор бран, истакна Лагард на онлајн конференција, пренесува „Ројтерс“.

ЕЦБ денеска објави извештај според кој кредитирањето на компаниитеод еврозоната продолжува да расте во мај, бидејќи компаниите засилено се потпираат на банкарските заеми за ликвидност, премостувајќи го проблемот предизвикан од пандемијата за повторно покренување на работниот процес.

Кредитирањето нефинансиски корпорации пораснало во мај за 7,3 отсто во однос на растот од 6,6 проценти забележан претходниот месец, што пак е највисока стапка од почетокот на 2009 година.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСе бара кривична одговорност за фирми кои зеле субвенции, а не поделиле плати

20 јул 2020

Словенија ги продолжува мерките за спас на работни места

20 јул 2020

Зоран Богетиќ: Што се наоѓа под „врвот на ледениот брег“?

20 јул 2020

Milka загуби судски спор во Германија

20 јул 2020

Во маркетите потрошени 16 милиони евра од домашните платежни картички

20 јул 2020

Црна Гора повторно прогласи епидемија на целата територија

20 јул 2020
Вчитува уште новости...