Свет

„Дам“ прв во светот произведува пијалаци во сертифицирани лименки

29 апр 2021

„Дам“, водечка пиварница во Шпанија, која истовремено е влијателна компанија во секторот храна, угостителство, логистика и дистрибуција, ги доби сертификатите за квалитет (Performance standard) и стандард за евиденција во синџирот за надзор (Chain of Custody) што ги доделува Иницијативата за управување со алуминиум (ASI).

„Дам“ станува првиот производител на пијалаци во светот што има и сертификати кои гарантираат високи стандарди во областа на заштитата на животната средина, како и етички и социјални стандарди за целиот животен циклус на алуминиумот, од производство на алуминиум, конзервирање, ферментација до рециклирање.

Од март 2021 година сите конзерви „Дам“ обезбедени од „Бал корпорејшн“ имаат сертификат за квалитет ASI за одговорно производство, набавка и управување. Сертификатот вклучува пакување и одлагање на конзервирано пиво, како и сродни активности, како што се дизајнирање, пакување и складирање на крајниот производ, управување и отстранување на отпадот, како и собирање отпад, вклучувајќи отпад од пакување на крајниот корисник. Во согласност со растечките побарувања на потрошувачите за одржливост на пакувањето на производите, иницијативната шема ASI има цел да го направи за алуминиумот она што го направи Комитетот за управување со шуми (FSC) за хартијата и дрвото и со тоа да ја стави одржливоста во центарот на вниманието.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Вчитува уште новости...