Регион

Црна Гора: Рекорден извоз од 700 милиони евра во 2022

01 фев 2023

Извозот во 2022 година изнесуваше 700 милиони евра и беше најголем во историјата на Црна Гора, соопшти претседателот на црногорската влада, Дритон Абазовиќ. 

Во однос на до сега рекордната 2019 година, извозот е поголем за дури 285 милиони евра. 

Покриеноста на увозот со извоз во 2022 година беше 19,8 отсто, а во 2019 година беше само 16 отсто. Ова покажува дека почнавме со диверзификација на црногорската економија, кажа Абазовиќ. @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...