Регион

Ковачич: Постепено ќе ја развиваме e-продажбата на „Шпар“

14 сеп 2021

Давид Ковачич, генерален менаџер на „Шпар“ - Словенија, (од јануари на чело на вториот по големина трговец во Словенија, наместо долгогодишниот поранешен директор Игор Мервич), рече дека купувањето намирници преку интернет е распространето во Љубљана, каде зазема меѓу три и четири проценти од прометот.

Почнавме со е-продажба во Крањ оваа година и одговорот е доста добар. Постепено ќе го развиваме и на други места. Свесни сме дека колку е помал просторот, толку е помала потребата за онлајн-продажба на храна, бидејќи пристапот до продавниците таму е полесен, рече генералниот директор на „Шпар“.

Ковачич, за словенечкиот „Дело“ посебно нагласи дека со своите 109 продавници во Словенија, тие се достапни за потр@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...