Македонија

Сашко и Панде Самарџиоски мнозински сопственици на „Прилепска пиварница“

02 јул 2020

Врз основа на договор за дар Кирил Самарџиоски, досегашниот мнозински сопственик и Претседател на одборот на директори на Прилепска пиварница им ги подари акциите на своите деца.

Врз основа на договор за дар извршен е упис во Централниот депозитар за хартии од вредност на нетрговски пренос на хартии од вредност (обични акции) со што акционерите Сашко Самарџиоски и Панде Самарџиоска се стекнаа со по 12.500 обични акции со право на глас, стои во соопштението на Македонска берза.

Сашко Самарџиоски и Панде Самарџиоска сега поседуваат еднаков дел од компанијата. Двајцата имаат по 14.500 акции или по 36, 32 отсто од основната главнина на „Прилепска пиварница“ 

Сашко Самарџиоски е член на Управен одбор и генерален директор на пиварницата, а неговата сестра Панде Самарџиоска е член на Управен одбор и заменик генерален директор.

Кирил Самарџиоски кој до 29.06.2020 година поседуваше 25.000 обични акции со право на глас, по спроведениот договор за дар повеќе не поседува акции во „Прилепска пиварница“.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаТетовка доби „пежо 208“ во наградната игра на „Веро“

30 јул 2020

Кривично ќе одговараат фирмите кои ја злоупотребија помошта за плати

30 јул 2020

„Пекабеско“ донираше 7 тони храна

30 јул 2020

Објавена листата со фирми кои добија државна помош, а не исплатија плати

30 јул 2020

Kазни за компаниите кои ја злоупотребија државната помош

30 јул 2020

Доделена е првата транша од евтините кредити од 50 милиони евра од Развојна банка

30 јул 2020
Вчитува уште новости...