Македонија

Винаријата „Бовин“ се закити со златни медали на престижниот вински натпревар во Франција

13 Jun 2024

Виното Cabernet sauvignon barrique  од Винаријата „Бовин“ се закити со златo на реномираниот „Конкорус интернационал де кабернетс“во Франција.

Ова признание го става гроздоберот на Бовин од 2019 и 2020 година меѓу најдобрите кабарнеа во светот, истакнувајќи го неговиот исклучителен квалитет и изработка. Виното, прославено по својата брилијантна рубин боја и ароматичен профил, може да се пофали со сложени ноти на билки, капини и цреши, што го прави издвоен меѓу конкурентите. Победата на „Конкорус интернационал де кабернетс“  зборува за посветеноста на винаријата „Бовин“ на префекција и на способноста да произведува врвни вина кои резонираат и кај експертите и кај потрошувачите. Оваа победа не само што ја зголемува репутацијата на „Бовин“ туку и го нагласува квалитетот на македонското производство на вино на светската сцена, соопштуваат од „Бовин“.

Натпреварот, кој е во организација на „Армони“ и вклучува учество на „Унијата на сомелиери на Франција“, е значаен настан во винската индустрија.  Cabernet Sauvignon Barrique  2020 на Бовин постигна импресивни 89 од 100 поени Cabernet Sauvignon Barrique   2019 на Бовин постигна  87 од 100 поени,  надминувајќи го вкупниот просек од 81,3 на конкуренцијата, обезбедувајќи го златниот статус на овие две вина.

Оваа победа  зборува за посветеноста на винаријата „Бовин“ за префекција и за способноста да произведува врвни вина кои резонираат и кај експертите и кај потрошувачите. Оваа победа не само што ја зголемува репутацијата на Бовин туку и го нагласува квалитетот на македонското производство на вино на светската сцена, соопштуваат од компанијата.

Извор/Фото: „Бовин“@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...