Македонија

Повисоки плати и месечни бонуси за вработените во „Веро“ и „Џамбо“

10 мар 2023

Линеарно зголемување на платите и воведување месечни бонуси за вработените во „Веро“ и „Џамбо“ маркетите се мерките што ги презема менаџментот на компанијата со цел да го подобри животниот стандард на своите вработени. Грижата за вработените и обезбедувањето најповолни услови за работа останува приоритет на менаџерскиот тим на „Веро“, особено во овој период кога земјата се соочува со зголемена инфлација и пораст на трошоците за живот, соопштија од компанијата. 

Со исплатата на февруарската плата, околу 1.000 вработени во „Веро“ и „Џамбо“ маркетите ќе добијат зголемени нето - плати  до 3.000 денари. Ова е втор поголем финансиски надомест за вработените во компанијата за четири месеци, откако во ноември менаџментот донесе одлука да им исплаќа месечен бонус од 2.000 денари. Исплаќањето на овој месечен бонус за вработените се воведе како редовна практика со цел компанијата дополнително да ги мотивира сите вработени и континуирано да го наградува трудот на најпосветените работници. 
     
Од менаџерскиот тим на „Веро“ истакнуваат дека како работодавец компанијата секогаш наоѓа соодветен начин да им обезбеди бенефиции на своите вработени, дури и во кризни периоди.

„Веро“ е на македонскиот пазар 25 години, период во кој константно инвестираме во маркетите, услугите и во нашите вработени. Покрај во нивниот финансиски бенефит, вложуваме и во едукација и развој на тимот вработени со што креираме одлична клима за градење професионална кариера и личен развој. Грижата за вработените и нивната финансиска стабилност се наш приоритет бидејќи на тој начин обезбедуваме стабилност и просперитет на околу 1.000 семејства во земјава, изјави Петар Денковски, генерален менаџер на „Веро“.

Зголемувањето на платите и воведувањето на други финансиски бенефиции за вработените доаѓа во период кога „Веро“ интензивно инвестира во отворање нови маркети. Во моментов во тек се градежни активности за отворање нов „Веро“ и „Џамбо“ маркет во Куманово, како и на уште еден маркет во Скопје во рамки на новиот трговски центар „Дајмонд“ кој наскоро треба да се отвори.          @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...