Македонија

Објавена понудата за преземање на „Скопски пазар“

23 фев 2021

На интернет страницата на Македонска берза е објавена понудата за преземање на „Скопски пазар“ од страна на „ЗСФ КОМ“ и „Современ дом“. 

Се нуди откуп на акциите по цена од 6.500 денари за акција, што е за 30 отсто повеќе од просечната цена на тргување во изминатите 12 месеци. Притоа, преземачот се обврзува да ги откупи сите 29.256 обични акции со право на глас. 

Рокот на прифаќање за понудата за преземање почнува на 19.02.2021 година и завршува на 20.03.2021 година. 

 

Извор:емагазин@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаМесните преработки ќе поскапат и до 40 отсто по Велигден, ако нема бесцарински увоз на смрзнато месо

14 апр 2021

„Халбанк“ ја поддржа платформата на Mastercard за поздрава планета

14 апр 2021

Утре Владата ќе предложи шести пакет економски мерки

14 апр 2021

Тости - прв леб за деца од „Жито лукс“

14 апр 2021

Поповолни очекувањa во преработувачката индустрија

14 апр 2021

Голема наградна игра на „Кит-Го“ - три автомобили во три извлекувања

14 апр 2021
Вчитува уште новости...