Македонија

Ќе се раздвижуваат приватната потрошувачка и извозот

20 ное 2020

Буџетот за наредната година е конципиран да овозможи развој и консолидација на економските текови, истакна вицепремиерот Фатмир Битиќи, уште еднаш посочувајќи дека тој ќе тежи 4 милијарди евра. Битиќи, истакна дека во фокусот на овој буџет, се заздравувањето на економијата, забрзаниот раст, заштитата на здравјето на граѓаните, на работните места, на стопанството, кратење на неприоритетните трошоци и подобра реализација на капиталните расходи.

Како поважни компоненти, на кои Владата догодина ќе посвети поголемо внимание се и раздвижувањето на приватната потрошувачка и растот на извозот.

Како што веќе најавија премиерот и министерот за финансии, за економските активности во 2021 година, се предвидени 1,14 милијарди евра, што е втор најголем износ по социјалните трансфери. Тоа значи дека полагаме големи надежи во закрепнување на економијата. Програмите за нови инвестиции тежат 115,5 милиони евра. Тука се и поддршката за отворање нови работни места, за инвестиции на домашни и на странски компании, отворање на развојни центри. Ќе се работи и на олеснување на законските решенија за финансиска поддршка, рече Битиќи.

До средината на идната година нема да има зголемување на минималната плата. Првата половина од 2021 година, ќе биде фокусиран на здравствената криза, а прашањата за било какви промени кај платите и пензиите, ќе се разгледуваат потоа.

Рано е да се зборува за зголемување на минималната плата, но и да се случи такво нешто, тоа зголемување на минимална плата не мора да значи дека ќе има импликации врз буџетот, бидејќи тоа го опфаќа и приватниот сектор. Првиот дел од наредната година ќе биде фокусиран на здравствената криза, а прашањата за зголемувања на платите и пензиите, ќе ги одговараме потоа – рече Битиќи. Тој повтори дека определбата на Владата за намалување на администрацијата за 20 отсто, останува висок приоритет, како што останува и приоритет да се обезбеди непречено спроведување на работата на јавниот сектор. Намалувањето на 20 проценти од администрацијата е процес и не може да се таргетира за краток рок, но за 1,5 година, ќе дојдеме до она што го ветивме, истакна Битиќи.

Буџетските приходи се проектирани на 212,6 милијарди денари или за 8,3 отсто повеќе во однос на вториот ребаланс на буџетот за 2020 година. Расходите за 2021 година се проектирани на ниво од 247,5 милијарди денари или за 2,1 отсто пониско ниво од расходите предвидени со вториот ребаланс на буџетот за 2020 година. Буџетскиот дефицит е проектиран на ниво од 34,8 милијарди денари или 4,9 отсто од БДП, што е за 3,6 процентни поени помалку во однос на проектираниот буџетскиот дефицит за 2020 година.

Извор: Слободен печат @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаdm донира респиратори во вредност од 36.600 евра

20 ное 2020

Исплатени околу 15 милиони евра помош за октомвриските плати на над 58.000 вработени

20 ное 2020

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува

20 ное 2020

Стопанска комора предложи итни мерки за пост-ковид развој на земјоделството

20 ное 2020

Ново XL Бриош пакување од „Жито Лукс“

20 ное 2020

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

20 ное 2020
Вчитува уште новости...