Свет

ЕУ: Следниот понеделник ќе се одржи Инвестициски самит за Западен Балкан

19 фев 2024

Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) објави дека Инвестицискиот самит за Западен Балкан 2024 година ќе се одржи в понеделник, на 26 февруари, во седиштето во Лондон.

Како што е наведено, целта на самитот е да се истакнат потенцијалните можности за инвестирање и бизнис во регионот на Западен Балкан и да се промовираат регионални и прекугранични проекти.

Тоа е шести самит на ЕБОР – инаугуративниот Самит на Западен Балкан се одржа пред 10 години, во февруари 2014 година.

Западен Балкан е приоритетен регион за ЕБОР, е наведено на веб-страницата на таа меѓународна финансиска организација и е нагласено дека ЕБОР останува еден од најголемите институционални инвеститори во земјите од регионот со повеќе од 18 милијарди евра. инвестирано до денес.

На Инвестицискиот самит на Западен Балкан 2024 година, претседателот на ЕБОР Одил Рено-Башо и лидерите на Албанија, Босна и Херцеговина, Црна Гора, Северна Македонија и Србија ќе се обратат со нивната севкупна визија за регионот, клучна регионална проекти и можности за инвестирање како на регионално ниво, така и во секоја земја од регионот.

Сесиите ќе вклучуваат опширни прашања и одговори со странски инвеститори.

Извор: biznis.rs

Фото: Pexels@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...