Свет

„Волмарт“ ја продава подружницата во Аргентина

13 ное 2020

Најголемиот светски трговец, американскиот „Волмарт“ ја продава подружницата во Аргентина, на компанијата „Групо де нарваез“, јужноамерикански синџир супермаркети. Вредна на аквизицијата е околу милијарда долари. 

„Волмарт“ во Аргентина има над 900 продавници. Почна со работа во 1995 година и брои околу 9.000 вработени. Со оваа аквизиција, „Групо де нарваез“ ќе поседува 656 продавници вклучувајќи супермаркети и продавници за облека и за бела техника во 9 земји и ќе вработува 24.500 работници. 

Аргентина, заробена во економска криза од 2018 година, се смета за „тежок“ пазар за компаниите. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаФранција: Остар став за преземањето на „Карфур“

12 јан 2021

Италија: „Барила“ ја презеде британската „Паста евангелистс“

12 јан 2021

Британските трговци повикаа на итна интервенција за снабдување на Северна Ирска

12 јан 2021

САД: Сладолед за кучиња

12 јан 2021

Франција: Препорака за целосна забрана на нитритите во сувомеснатите производи

12 јан 2021

МОТ: Подобро да се заштитат работниците што работат од дома

12 јан 2021
Вчитува уште новости...