Свет

Финска: „Лидл“ тестира флексибилен модел на работа

23 мај 2023

„Лидл“ тестира флексибилен модел на работа со полно работно време во Финска. 

Уделот на работниците со непотполно работно време во малопродажниот сектор во Финска е околу 60 отсто. Во трговијата со прехранбени производи уделот на работниците со непотполно работно време е околу 80 отсто. 

Флексибилната работа со полно работно време е модел договорен со колективни договори за сектор малопродажба, според кои вработени кои работат помалку од 37,5 часа месечно заработуваат за цел месец. За возврат, одработуваат „флексибилни часови“ во согласност со своите обврски, за да се осигураат вкупен број часови еквивалентни на полно работно време. 

Прилично сме возбудени околу овој нов модел. Сакаме да ги ангажираме нашите вработени и да понудиме опции кои одговараат на различни животни ситуации. Ги добивме и првите повратни позитивни информации од вработените, соопштија од „Лидл“ - Финска. 

Во моментов, околу 50 работници работат според овој модел, а целта на компанијата е нивниот број да се дуплира до крајот на годината.

Извор: esmmagazine
Фото: Lidl@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...