Македонија

„Органска трпеза“ на 21 септември во Куманово

14 сеп 2019
Саемот на органска и традиционална храна и производи „Органска трпеза“ ќе се одржи на 21 септември во спортската сала во Куманово...

„Бимилк“ им посака среќна учебна година на децата во социјален ризик

13 сеп 2019
Како и минатите години, „Бимилк“ подели чоколадно млеко „Моја Кравица“ за „сладок“ почеток на училишната година и училишни ранци...

Скопско IPL е првото крафт-пиво на „Пивара Скопје“

13 сеп 2019
„Пивара Скопје“ почна со производство на новото пиво Скопско IPL, прво од ваков вид на македонскиот пазар....

„Херитиџ“: Северна Македонија е најслободна економија во регионот

13 сеп 2019
Според „Херитиџ“, земјата и натаму е макроекономски стабилна, но нејзините економски перформанси се загрозени од внатрешната...

Имаме најевтин алкохол во цела Европа

12 сеп 2019
Во земјите од регионот најскап алкохол плаќаат жителите на Грција, на Црна Гора и на Хрватска

Бизнисмените ќе можат онлајн да ѝ се пожалат на Владата

11 сеп 2019
Бавност на администрацијата, царинските процедури, долгт период на носење на законите, се само дел од проблемите кои ги посочија...

„Бимилк" и УСАИД со заеднички проект за модернизација на малите и средни фарми

11 сеп 2019
Проектот се однесува на реконструкција и развој на мали фарми, кои сочинуваат вкупно 92 отсто од вкупниот број краварски фарми во земјава

Во август пораснаа цените на мало и трошоците за живот

10 сеп 2019
Пораст има кај свежиот и разладениот зеленчук за 6,4 отсто, маслото за 1,6 отсто, свежото и разладеното овошје, шеќерот, џемот, медот,...

Златни медали за вина на „Тивеш“ и на „Стоби“

06 сеп 2019
Виното Vase de Pierre 2017 произведено во француската винарница „Château de Gourdon“, која е дел од „Тиквеш“ и вината Veritas 2016 и Rkaciteli 2018 од винарницата...

Укинати се трговските бариери меѓу Македонија и Косово

05 сеп 2019
Косово ја укина забраната за увоз на компир и мед од Македонија

Најбогатиот претприемач од Албанија доаѓа во Скопје

05 сеп 2019
На покана на Центарот за бизнис образование Creative Hub и Стопанска комора на Македонија, Васил Наци ќе одржи говор на тема „Градење на...

Трка на радоста со „Бучен Козјак“

04 сеп 2019
Повеќе од стотици ученици од Битола и од Скопје учебната година ја почнаа со хуманитарната Трка на радоста.
прикажани (од 1 до 12) од вкупно: 2145 | следни