Свет

Европа воведува нови правила за онлајн трговија

19 јул 2019
Треба да се добие подобар пристап до онлајн пазарот, односно до сите производи кои бизнисите со е-трговија ги нудат во ЕУ, да се...

„Тетра Пак“ ќе произведува хартиени сламки

18 јул 2019
Драго ни е што развивме хартиена сламка која е целосно функционална и ги задоволува меѓународно признатите стандарди за сигурност на...

Брисел отвори истрага против гигантот „Амазон“

17 јул 2019
Ставот на Европската комисија е дека „Амазон“ има двојна улога преку својата платформа: од една страна продава, а од друга им...

„Карфур“ ќе испорачува производи до дома за половина час

17 јул 2019
„Карфур“ и „Глово“ ќе соработуваат во Франција, Шпанија, Италија и Аргентина, а услугите за достава ќе ги понудат најдоцна до...

„Нестле“ прави чоколадо што е револуција во прехранбената индустрија

17 јул 2019
Новото 70 отсто темно чоколадо на „Нестле“ ќе има дури 40 отсто помалку шеќер од повеќето вакви чоколади со додаден шеќер

Избрани највредните прехранбени брендови за 2019 година

16 јул 2019
Швајцарскиот бренд Nestle и американска Coca Cola се највредните брендови во светот за оваа година, објави британската консултантска агенција...

„Амазон“ со 700 милиони долари ќе прекфалификува работници

15 јул 2019
Стратегијата ја почна Џеф Безос откако неговата компанија во повеќе наврати беше нападната поради начинот на кој се третирани и...

Расте профитот на „Селекс“ од приватни трговски марки

15 јул 2019
„Селекс“ е трет по големина дистрибутер во Италија, со пазарен удел од 10,3 отсто, при што вклучува хипермаркети, супермаркети, дискотеки...

„Маркс & Спенсер“ затвора продавници за да се спаси

15 јул 2019
Уште не е позната конечната бројка за тоа колку продавници ќе бидат затворени

„Колгејт-Палмолајв“ ќе продава и производи за нега на кожа

12 јул 2019
Американската компанија „Колгејт-Палмолајв“ го купи работењето поврзано со нега на кожа на француската компанија „Филорга“ за 1,5...

„Лакталис“ доби дозвола да го купи бразилски „Итамбе“

12 јул 2019
Тоа му овозможува на „Лакталис“ во иднина во Бразил да преработува по околу 2,3 милијарди литри млеко годишно и да достигне 8 милијарди...
прикажани (од 1 до 12) од вкупно: 2216 | следни