Регион

Ќорлука најави почеток на производството во „Ласта“

05 фев 2020

До крајот на годината ќе почне производството во фабриката за кекси „Ласта“, најави Петар Ќорлука, сопственик на „Виолета“, кој  ја купи и „Ласта“. 

Мислам дека без вложувања, „Ласта“ не би можела да се врати на старите патеки. Сега правиме истражувања на пазарот по категории и планираме да ги подобриме старите производи на „Ласта“, да развиеме некои нови и да видиме што е тоа што му недостасува на пазарот, а кај нас го нема. Видливо е дека трендовите во Европа е да се прават слатки со што помалку шеќер, значи здрава исхрана, па планот е да се оди во таа насока. Фокусот е на инвестирање во нови технологии, рецептури и во што подобри суровини, изјави Ќорлука.   

„Ласта“ ќе го почне производството на пет производи, а и тоа ќе се случи откако објектите целосно ќе се реновираат и ќе стигне новата технологија. 

Откако ја купи „Ласта“, Ќорлука најави дека за обнова и оспособување на производството во фабриката според стандардите кои ги бара ЕУ, планира да вложи 10 милиони евра. 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Ледиќ: „Краш“ ќе освојува нови пазари

19 мај 2020

5 милиони евра инвестиции во фабриката Argeta во Изола

19 мај 2020

Одговорно управување со пластиката во „Лидл“ – Србија

19 мај 2020

Во јули во Белград ќе се одржи најголемиот балкански вински натпревар

19 мај 2020

„Певекс“ се залага за бесплатна недела

19 мај 2020

„Бинго“ - најголем работодавец во БиХ

19 мај 2020
Вчитува уште новости...