Регион

„Перутнина Птуј“ со рекордна добивка во Словенија

13 сеп 2021

За „Перутнина Птуј“, годинава беше полна со предизвици кои главно успешно се претворија во можности, напиша генералниот менаџер на компанијата Енвер Шишиќ во годишниот извештај објавен минатата недела.

На ниво на групацијата, годината ја завршија со приходи од 294 милиони евра, што е зголемување за 3% во споредба со претходната година.

Според Шишиќ, 2020 година била посебна, специфична и динамична за групацијата, бидејќи барала многу приспособувања на новата ситуација во рамките на компанијата и во рамките на деловните процеси, што значело дека многу активности требало да се спроведуваат поинаку отколку порано.

Минатата година, со речиси 3.900 вработени, групацијата го зголеми профитот пред амортизација и камата (ЕБИТДА) за повеќе од 47 милиони евра за 7%, а нето-добивката изнесуваше повеќе од 31 милион евра. И покрај вонредната состојба поради епидемијата, тие ангажираа дополнителен персонал и обезбедија работа за 190 нови работници.

На ниво на словенечката компанија која вработува 1.900 луѓе, минатата година остварија слични приходи од продажба како и претходната година, во износ од 177 милиони евра. Најголем пораст забележа продажбата на месните преработки за повеќе од 1.500 тони, постигнувајќи рекордна добивка од ЕБИТДА од 27 милиони евра, што е за 4,8 милиони евра повеќе од претходната година. Нето-добивката изнесува 18,5 милиони евра.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...