Регион

БиХ: Порасна домашното производство на средства за дезинфекција

17 ное 2020

Вредноста на увозот на средства за дезинфекција и лична хигиена, како и на средствата за перење и чистење, во Босна и Херцеговина за првите 10 месеци од годината е намалена за 16 милиони конвертибилни марки(КМ) отколку во истиот период минатата година.

Помалку се увезени средства за хигиена на уста и заби, пасти и конци за чистење заби, и тоа за 1,6 милиони КМ помалку отколку лани.  

Компаниите во БиХ кои се занимаваат со производство на средства за дезинфекција и лична хигиена велат дека оваа година работат подобро бидејќи производството им е зголемено за 50 отсто. Драган Ждрња, директор на производство во компанијата „Дукат“, кажа дека производството кај нив е удвоено. 

Производството порасна значајно, а со самото тоа и продажбата, иако нашата компанија до појавата на коронавирусот немаше директно производство на дезинфекциски средства кои се користат за раце и за површини, туку се вградени во други производи, изјави Ждрња. 

Иван Гарван, економски аналитичар, истакна дека зголемената побарувачка ширум светот предизвика недостаток на средства за дезинфекција и домашната потрошувачка беше приоритет во однос на извозот, додека во БиХ конечно е отворен простор за домашните производители да ги пласираат своите производи на домашниот пазар, а некои дури и да ги извезуваат.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаХрватска: „Атлантик“ издаде нова обврзница вредна 300 милиони куни

06 ное 2020

„Певекс“ исплаќа надомест за Божиќ и покрај пандемијата

06 ное 2020

Вредно признание за „Кока кола ХБЦ“

06 ное 2020

Поддршка: Класична музика во продавниците на „Делез“

06 ное 2020

„Арабеска“ донираше 100 килограми кафе во хрватските болници

06 ное 2020

„Нестле“ има нова директорка во Србија

06 ное 2020
Вчитува уште новости...