Македонија

Во Скопје се отвори втората „Ла фамилиа“

06 авг 2020

Продавницата „Ла фамилиа“ (La Familia Liquor, Tobacco & Gift Shop) во Скопје беше отворена на 24 јуни, во согласност со сите мерки и протоколи на здравствените власти, со куса и пригодна церемонија.

Продавницата е лоцирана на булеварот Партизански одреди, бр. 47/2, лок. 3, во непосредна близина на Универзалната сала. Ентериерното уредување е тематски конципирано, како реминисценција на 30-те години на минатиот век, кое како контрапункт го има модерното и високата технологија претставени низ опремата. Објектот има 105 м2 продажен простор, поделен на сегменти, а магацинскиот простор од околу 40 м2 е сместен во подрумскиот дел.

Портфолиото го сочинуваат повеќе од 4.500 производи, распределени во неколку групи: пијалаци (безалкохолни, алкохолни, вина), производи од тутун, пакувани производи, подароци, специјализирани секции за свежо цвеќе, книги, грицки и за кафе, како и други FMCG-производи. Двете наплатни каси се позиционирани на влезно-излезната партија, на соодветно поставен пулт, а за услугата се грижат 8 вработени.

Идејата зад „Ла фамилиа“ е да се развива како франшиза. Ова е втората продавницата во Скопје.

Уште пред околу 3 години ја увидовме потребата од воведување нова содржина во малопродажбата. Овој формат го утврдивме како  уникатен концепт, кој нуди фокусирани содржини, со тематско и препознатливо ентериерно уредување. Приказната ја почнавме со отворањето на првата продавница во Велес, а името на брендот асоцира на семејството, топлината, посветеноста и грижата, изјави за InStore Далибор Ѓошевски, сопственик на брендот La Familia Liquor, Tobacco & Gift Shop.

Тој додава дека веќе се прави и достава до дома, со брендирано еколошко возило, а наскоро ќе биде функционална и веб-продавница. Идејата е да отвориме повеќе специјализирани продавници во сите поголеми градови низ Македонија, во неколку инвестициски фази, открива тој.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаЧетвртиот пакет антикризни мерки ќе биде објавен во недела

21 сеп 2020

Македонија во следната година очекува раст на БДП од 4,8 отсто

21 сеп 2020

Секој може да биде газда за 1 евро

21 сеп 2020

Уште пет години продолжена дозволата на „Пакомак“ за колективно постапување со отпад

21 сеп 2020

Министерот за земјоделство: Ќе се откупи целото грозје до последно зрно

21 сеп 2020

Грантови за уште 31 фирма преку Фондот за иновации

21 сеп 2020
Вчитува уште новости...