Македонија

Утре Владата ќе предложи шести пакет економски мерки

19 апр 2021

Вицепремиерот задолжен за борба против корупцијата и криминалот, одржлив развој и човечки ресурси Љупчо Николовски најави дека утре, на седница на Владата, ќе биде предложен новиот пакет мерки кои ќе ги опфати сите субјекти кои беа затворени во изминатите 14 дена.

Ќе бидат донесени, нови десетина мерки во интерес и на компаниите и на граѓаните, најави Николовски.

Од денес, пак, кај граѓаните ќе почнат да стигааат милијарда и 920 милиони денари поддршка за плати за месеците февруари и март. Фирмите и самостојните вршители на дејност за помош за плати за февруари и март од петтиот пакет мерки ќе може да аплицираат до 30 април годинава. Пролонгирањето е направено преку усвоен амандман на Комсисијата за финансирање и буџет.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Вчитува уште новости...