Македонија

Продолжуваат консултациите за законот со кој недела би била неработен ден

17 ное 2020

Министерството за труд и социјална политика соопшти дека ги продолжува консултациите за иницијативата недела да биде прогласена за неработен ден.

Согласно прифатената иницијатива на Владата, недела да биде неработен ден и задолжувањето како Министерство за труд и социјална политика да изготвиме законско решение, изминативе денови имаме интензивни работни средби со претставници на сите засегнати страни. Синдикатите, стопанските комори, Организација на работодавачи со кои заедно со претставници од министерствата за економија, финансии, информатичко општество, разговаравме и ги отворивме сите прашања, со цел изнаоѓање на најприфатливо и најиздржано решение, соопштија од Министерството по средбата на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска со претставници на Независната угостителска комора.

Од Министерството за труд потсетуваат дека оваа иницијатива е со цел денот недела биде ден за семејството, но ќе има исклучоци за дејностите кои се од витално значење и од кои зависи функционирање на општеството.@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаdm донира респиратори во вредност од 36.600 евра

20 ное 2020

Исплатени околу 15 милиони евра помош за октомвриските плати на над 58.000 вработени

20 ное 2020

Азески: Клучниот момент ќе биде кога државната помош полека ќе спласнува

20 ное 2020

Стопанска комора предложи итни мерки за пост-ковид развој на земјоделството

20 ное 2020

Ново XL Бриош пакување од „Жито Лукс“

20 ное 2020

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

20 ное 2020
Вчитува уште новости...