Македонија

Глобална недела на претприемништво од утре до 22 ноември

15 ное 2020

Од 16 до 22 ноември годинава виртуелно ќе се одржи Глобалната недела на претпримништво (ГНП), еднонеделна иницијатива која се случува истовремено во 170 земји ширум светот и поврзува над 10000 партнери во активности насочени кон промоција на претприемништво, зајакнување на партнерства и основање нови релации за подобрување на условите за развој на претприемништво во сите земји.

Оваа година четирите теми на ГНП се стекнувањето претприемачки вештини во рамки на формалното и неформалното образование, инспирирањето на заедниците и организациите да остваруваат подобра соработка која ќе овозможи основа на претприемачите за скалирање на нивните бизиси, намалување на бариерите за основање бизниси особено за младите и жените т.е. поттикнување на инклузивноста во бизнисот и квалитетно креирање политики како соработка меѓу екосистемот и Владата.

Домаќин на Глобалната недела на претприeмништво во земјава е асоцијацијата Стартап Македонија, а настанот може да се следи на Facebook #GEW2020 #innovation LinekdIn #GEWInclusion #startups Twitter #GEWЕducation #entrepreneurships Instagram #GEWPolicy #GEWEcosystem . 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаСтопанска комора предложи итни мерки за пост-ковид развој на земјоделството

19 ное 2020

Ново XL Бриош пакување од „Жито Лукс“

19 ное 2020

Почна повратот на ДДВ за граѓаните за третото тримесечје

19 ное 2020

„Зендолино“ маркети донираа брзи ковид тестови во Клиничката болница во Штип

19 ное 2020

Вкупно 400 компании ќе добијат финансиска помош од 17,2 милиони евра

19 ное 2020

ДЗС: Просечната нето плата во септември изнесувала 27.405 денари

19 ное 2020
Вчитува уште новости...