Свет

Кинеската малопродажба расте многу побавно од очекуваното

16 сеп 2021

Продажбата на мало во Кина се зголеми за разочарувачки 2,5 проценти во август во споредба со истиот период претходната година. Таа бројка е многу под прогнозата за раст од 7 проценти на аналитичарите анкетирани од агенцијата Ројтерс.Растот на индустриското производство исто така беше малку под очекувањата, зголемен за 5,3 проценти во август во однос на прогнозите за раст од 5,8 проценти.

Инвестициите во основни средства за првите осум месеци годинава се зголемени за 8,9 проценти во споредба со минатата година, покажаа податоците.

Кина го контролираше избувнувањето на многу заразната делта варијанта на вирусот кон крајот на јули до средината на август. Според политиката на Пекинг за „нулта толеранција“, властите воведоа ограничувања за патување и локално затворање во земјата за поголемиот дел од летните одмори.

Тешко е малопродажбата да се врати на растот пред „ковид“ во согласност со стратегијата за нулта толеранција. Колку долго владата ќе се држи до стратегијата зависи од односот на вакцинација со ефективноста на вакцината. Во оваа фаза, се чини дека креаторите на политиката ќе се држат до стратегијата за нулта толеранција барем пред Олимписките игри што доаѓаат во февруари, изјави Лари Ху, главниот кинески економист. 

Бројките од минатиот месец исто така се споредуваат со повисока база отколку во првата половина од годината, бидејќи Кина во голема мера излезе од пикот на пандемијата на коронавирус веќе минатото лето.

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 

Се вчитува следна вест...