Свет

„Амазон“ почна да продава лекови на рецепт

24 ное 2020

По повеќегодишни подготовки, „Амазон“ конечно покрена интернет аптека наречена „Амазон фармаси“. 

Компанијата најави дека ќе почне да им продава лекови на американските купувачи, што беше очекуван потег. 

Интернет аптеката на гигантот почна со работа во време на незапамтена здравствена криза во цел свет. Во почетокот, „Амазон“ планира да продава вообичаени лекарства. Но, ќе почне да им испорачува и лекови на рецепт на квалификувани купувачи, како на пример инсулински инекции, лекови за заболени од грип, но и вакцината на „Фајзер“ за Ковид-19. 

Корисниците на интернет платформата кои немаат регулирано здравствено осигурување, генеричките лекови можат да ги купат со попуст до 80 отсто. 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаФранција: Остар став за преземањето на „Карфур“

12 јан 2021

Италија: „Барила“ ја презеде британската „Паста евангелистс“

12 јан 2021

Британските трговци повикаа на итна интервенција за снабдување на Северна Ирска

12 јан 2021

САД: Сладолед за кучиња

12 јан 2021

Франција: Препорака за целосна забрана на нитритите во сувомеснатите производи

12 јан 2021

МОТ: Подобро да се заштитат работниците што работат од дома

12 јан 2021
Вчитува уште новости...