Свет

„Данон“ го реорганизира работењето

24 ное 2020

Француската прехранбена групација „Данон“ планира да го реорганизира работењето за да се подготви за пост-ковид времето, најавува скратување на трошоците преку откази и значително помала понуда. 

Компанијата ќе се обиде да се опорави од ударот што ѝ го зададе пандемијата, при што беше намалена продажбата на флаширана вода и специјални прехранбени производи во Кина. 

Сметаме дека мораме да почнеме со она на што можеме да влијаеме, што е под наша контрола, изјави Емануел Фабер, претседател на Управата на „Данон“. 

Прво, „Данон“ локално ќе ја реорганизира компанијата, давајќи им на подружниците ширум светот поголема автономија и вклучувајќи ги нивните први луѓе во Извршниот одбор. Исто така, планира во следната година да ја намали понудата од 10-30 отсто и да се насочи кон брзо растечки и попрофитабилни производи. Се очекува дека со тие мерки ќе се заштедат милијарда евра трошоци до 2023 година, вклучувајќи и намалување на режиските трошоци за една петина. 

Враќање на профитабилниот раст се очекува во втората половина на 2021 година. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржинаФранција: Остар став за преземањето на „Карфур“

12 јан 2021

Италија: „Барила“ ја презеде британската „Паста евангелистс“

12 јан 2021

Британските трговци повикаа на итна интервенција за снабдување на Северна Ирска

12 јан 2021

САД: Сладолед за кучиња

12 јан 2021

Франција: Препорака за целосна забрана на нитритите во сувомеснатите производи

12 јан 2021

МОТ: Подобро да се заштитат работниците што работат од дома

12 јан 2021
Вчитува уште новости...