Свет

„Нестле Пурина“ лансира амбалажа за повторно користење

17 ное 2020

Компанијата „Нестлé Пурина“ најави лансирање песок за мачки во амбалажа за повторно користење, со назив Tidy Cats LightWeight Free & Clean.

Иницијативата е во согласност со заложбите на „Нестлé“, до 2025 година, целата амбалажа што ја користи компанијата да може да се рециклира или повторно да се употребува, како и да се намали користењето на пластиката за една третина. 

Исто така, од  „Нестлé“ соопштија дека продолжува посветеноста за испорака на иновативни производи и одржливи решенија преку кое ќе се намали влијанието на човекот врз природата. 

 

 @InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. 


Слична содржина„Амазон“ почна да продава лекови на рецепт

13 ное 2020

„Данон“ го реорганизира работењето

13 ное 2020

Француските трговци го одложуваат „црн петок“

13 ное 2020

„7 Елевен“ влегува на пазарот во Изреал

13 ное 2020

„Унилевер“ очекува милијарда евра од продажба на алтернативни месни производи

13 ное 2020

Австрија: „Хофер“, „Лидл“ и „Шпар“ се обединија против државата

13 ное 2020
Вчитува уште новости...