Регион

Продолжува извозот на хрватски производи преку „Шпар“

04 окт 2019

Во првата половина од 2019 година големи, средни и мали хрватски производители преку „Шпар“ извезле производи во вредност од 35,03 милиони евра и тоа во Австрија, Унгарија, Словенија и Италија.

Најголем пораст на извозот е забележан во Австрија, потоа во Италија, а извозот порасна за дури 165% во споредба со истиот период минатата година.

„Шпар“ - Хрватска продолжува да им дава поддршка на хрватските доставувачи и да им ја отвора вратата за извоз во сите земји каде што работи нашата групација. Особено нè радува што бројот и количеството на хрватски производи што се извезуваат во продажната мрежа на „Шпар“ се во континуиран пораст, истакна Хелмут Фензл, претседател на управата на „Шпар“ - Хрватска.

Двоен пораст на извозот на словенечкиот пазар оствари „Кромарис“, додека „Писиниум“ го зголеми извозот на овој пазар за 74%. Со добри резултати, благодарение на „Шпар“, може да се пофали и „Виндија“, чиј извоз во Словенија се зголеми за 19%.
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

26 мај 2020

„Меркатор“ белижи пораст на приходите и профитот во првиот квартал

26 мај 2020

„Перутнина Птуј С“ наскоро ќе добие дозвола за извоз во ЕУ

26 мај 2020

Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

26 мај 2020

„Емоцион“ презема дел од фабриката „Горење хоум“

26 мај 2020

„Сарајевска пивара“ повторно го произведува Lowe

26 мај 2020
Вчитува уште новости...