Регион

Босна и Херцеговина целосно ќе ги забрани пластичните кеси

08 окт 2019

Босна и Херцеговина планира да воведе целосна забрана на пластичните кеси. 

Во моментов, се подготвува нова Уредба за надоместокот за пластични кеси со дебелина до 50 микрони и ќе се однесува на сите кеси без разлика на големината и обликот на рачката. Ќе бидат опфатени кесите кои потрошувачите ги добиваат во аптеки, во маркети, во продавници за кондури, оние во кои се пакува овошје и зеленчук и така натаму.  Исто така, наскоро ќе биде прецизирана и годината од која ќе се спроведе целосна забрана на употребата на пластични кеси, а во согласност со најдобрите светски трендови, соопштија од Министерството за туризам и заштита на животната средина.

Од таму потсетуваат на одлуката на Европската комисија, според која од 2021 година ќе биде забрането производство и продажба на предмети од еднократна пластика, како што се чаши, чинии, цевки и слично. 

Според проценките, амбалажниот пластичен отпад во Босна и Херцеговина, во периодот 2008-2018 година, бил по 72.820 тони годишно. 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

26 мај 2020

„Меркатор“ белижи пораст на приходите и профитот во првиот квартал

26 мај 2020

„Перутнина Птуј С“ наскоро ќе добие дозвола за извоз во ЕУ

26 мај 2020

Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

26 мај 2020

„Емоцион“ презема дел од фабриката „Горење хоум“

26 мај 2020

„Сарајевска пивара“ повторно го произведува Lowe

26 мај 2020
Вчитува уште новости...