Регион

Рекорди и награди во „Певец“

11 јун 2019

Хрватскиот синџир „Певец“ во 2018 година оствари рекордна добивка од 139,58 милиони куни, соопштија од компанијата. 

Во истата година, вкупните приходи пораснаа на 1,954 милијарди куни. ПОкрај тоа, компанијата во минатите три години стекна право на сопственост над осум постоечки малопродажни центри, отвори уште пет нови продажни центри и вработи уште 600 работници. 

„Певец“ донесе одлука и за исплата на дивиденда на акционерите во вкупен износ од 99,4 милиони куни, односно по 7.530 куни за акција, што е за 25 отсто повеќе од минатогодишната сума. Вкупно 1.855 вработени минатата недела добија регрес во износ од по 1.000 куни, а 20 отсто најдобри работници ќе добијат и 13-та плата како награда за добро завршената деловна година. 

Од компанијата најавија отворање на уште два нови продажни центри и зголемување на просечната нето плата на своите вработени на 7.500 куни во следните две години. 

 

 

 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. Пад на продажбата на вино во Хрватска за 80%

26 мај 2020

„Меркатор“ белижи пораст на приходите и профитот во првиот квартал

26 мај 2020

„Перутнина Птуј С“ наскоро ќе добие дозвола за извоз во ЕУ

26 мај 2020

Словенија: Законот за забрана за работа во недела помина на прво читање

26 мај 2020

„Емоцион“ презема дел од фабриката „Горење хоум“

26 мај 2020

„Сарајевска пивара“ повторно го произведува Lowe

26 мај 2020
Вчитува уште новости...