Регион

„Певец“ доби ААА сертификат

13 мај 2019

Трговскиот синџир „Певец“ се стекна со бонитетен сертификат ААА, и со тоа се вброи меѓу хрватските компании со натпросечнo ниво во бизнисот. 

Компанијата во последните три години работи со одлични финансиски резултати, а овој сертификат е потврда дека сме на правилен пат. Верувам дека токму ААА оценката за бонитетна натпросечност ќе ни помогне во натамошниот финансиски развој, но и во транспарентно комуницирање на нашите резултати, изјави Јурица Ловринчевиќ, претседател на Управата на „Певец“.   

Бонитетната оценка ААА претставува натпросечна бонитетна вредност на деловниот субјект, а се темели на финансиските извештаи на субјектите за деловната година и предвидува сигурност во работата во следните 12 месеци. 

Вкупните приходи на „Певец“ пораснаа на 1,954 милијарди куни додека нето добивката порасна на 139,6 милиони куни во минатата 2018 година.

Компанијата на хрватскиот пазар работи од 1990 година. 

 

 

 
Слична содржина

@InStore.mk
Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземањето авторски содржини (текстови и фотографии) од оваа страница е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира. „Пивац“ ја отвори најголемата фабрика за производство на пршута во Хрватска

19 мај 2020

Ледиќ: „Краш“ ќе освојува нови пазари

19 мај 2020

5 милиони евра инвестиции во фабриката Argeta во Изола

19 мај 2020

Одговорно управување со пластиката во „Лидл“ – Србија

19 мај 2020

Во јули во Белград ќе се одржи најголемиот балкански вински натпревар

19 мај 2020

„Певекс“ се залага за бесплатна недела

19 мај 2020
Вчитува уште новости...